Élőhely
A gekkók a sivatagoktól a trópusi esőerdőkig sokféle élőhelyet meghódítottak, még jeges hegycsúcsokon is élnek. Sok gekkó nem fél az embertől, egyesek eredeti élőhelyüket jelentősen kiterjesztették, mégpedig tengerjáró hajók potyautasaiként. Jellemző példa erre a fali gekkó, amely Észak-Afrikából származik, mára viszont megtalálható Dél-Franciaországban, a Kanári-szigeteken, sőt a Csendes-óceán déli szigetein is. A legtöbb földközi-tengeri országot megjárt turista látott már gekkót falakon vagy házakban. Egyes gekkók természetes élőhelyükkel szemben részesítik a házakat, mert esténként a fény sok, számukra ízletes rovart csalogat oda.
Táplálék és vadászat
A legtöbb gekkó nagyrészt éjjel indul gerinctelen állatokat vadászni. A fali gekkó bogarakat, lepkéket, ezerlábúakat, tücsköket és csótányokat fogyaszt. A nagyobb fajok közül több - például a kaledóniai óriásgekkó - fiatal gyíkokat, egereket és kis madarakat is zsákmányol. Odalopakodik, szájával megragadja zsákmányát, és ha az keményebb, pl. nagyobb bogár, a földre vagy egy kőhöz csapkodja, mielőtt elfogyasztaná. Néhány nappal aktív gekkó, például a madagaszkári fajok, növényekkel és virágnektárral táplálkoznak. A cukorgekkó annyira szereti az "édességet", hogy nevét is innen kapta.
Szaporodás
A gekkók párzási viselkedése nagyon különböző, de a legtöbb fajnál létezik udvarlási szertartás. Sok faj hímje élénk színezetétmutogatja vagy különleges kiáltásokat hallat. A délkelet-ázsiai tokee gekkó hímjének ugató a kiáltása. Mivel ez csak március és május között hangzik fel, valószínüleg párzási kiáltásról van szó. Amikor csíkos házigekkó körbeudvarolja választottját, behajlított lábbal és messze előrenyújtott fejjel közelít felé. Farkának heves mozgatása közben pofájával oldalba bökdösi és nyalogatja a nőstényt. Sok más hüllőhöz hasonlóan a gekkók többsége is lerakja tojásait. A nőstény házigekkó május és augusztus közitt 2-4 hetes időközönként 4-5-ször 2-2 tojást rak. A kezdetben lágyhéjú tojások hamar megkeményednek. A tojásokat ragadós burok veszi körül - gyakran repedésekbe, lyukakba vagy pusztán fakéreg vagy kövek alá erősítik őket. Olykor nagy tojáscsomókat lehet látni, amikor több nőstény rakja egy helyre tojásait. A közönséges vagy fokföldi törpegekkó szokatlan módon rakja tojásait: a nőstény hátsó lábával tolja ki őket a testéből. Új-Zéland egyes gekkófajai elevenszülők.
saját cikk! |