lettr
A jgmadarak tiszta, sekly, lass folys vizek szltl vdett, hullmzsmentes helyein tallhatak. Mivel nagy mennyisg kis halat fogyasztanak, egszsges s halban gazdag vizek mellett kell lnik. A madarak elnyben rszestik a sok lelg ggal bentt fs terleteket. A vznek elg tisztnak kell lennie, hogy a madarak szmra jl tlthat legyen. Szmos jgmadr l egsz vben a klthelyhez kzel es vz krnyezetben. A fagyos id azonban arra knyszerti ket, hogy nylt helyeket keressenek a vzen - ezrt tlen gyakran tallkozhatunk velk a szabad tengerpartok mentn.
Tpllk s zskmnyszerzs
A jgmadr elssorban kis halakra: frge csellre, tsks pikra vadszik. A vz szne felett akr hrom mter magassgban lv leshelyrl, olykor szrnyn lebegve lesi a megfelel zskmnyt. Ha kikmlelte ldozatt, leszortott szrnyakkal, szinte fgglegesen veti magt a vzbe. Amint ers csrbe kapta zskmnyt, a madr szrnyval csapdos, hogy ismt a felsznre kerljn, s aztn az elfogott hallal visszarepl megfigyelhelyre. Hogy meglje ldozatt, az gakhoz vagy ahhoz az oszlophoz csapja amelyen l.
Szaporods
A jgmadarak ltalban regekben fszkelnek, amelyeket csrkkel vjnak a vz kzelben lv rzsbe. Drgs kzben hangos ldzreplst folytatnak, akkor a madarak az egyik pillanatban kzvetlenl a vz fl replnek, hogy a kvetkezben a fa cscsn tl a magasba suhanjanak. Az ldzs rkig eltarthat, s termszetesen tbbnyire azzal vgzdik, hogy a hm a nstnyt egy klthelyre, a csves reghez "vezeti". Ha az alagt mg nincs kszen, mindkt madr mindaddig rpl neki csrvel a rzsnek, amg kis lyukakat frnak bel. Ha mr elg helyet ksztettek ell, a madarok a fldet lbukkal "kilaptolva" tovbb bvitik, s hosszabbtjk az alagutat. Ha az reg elrte a megfelel hosszsgot, s a hm becsalta a tojt, megkezddik az n. nszetets,a mikor a hm tpllkot hoz a nstnynek: csng szrnyakkal lekuporodik a toj el, s fel nyjtja a fejt, hogy tadja a halat. Ebbl az etetsbl a nstny elegend tpllkot kap ahhoz, hogy a hat vagy ht tojsnyi fszekaljat kitltse. A szlk kzsen kotlanak a tojsokon, majd kzsen tplljk a csupaszon vilgra jv kicsiket. A fikk kezdetben megelgszenek azzal, hogy egyms utn etessk ket, gy, hogy etets utn mindegyik egy hellyel odbbhzdik, helyt adva a kvetkeznek. Minl idsebbek lesznek azonban, annl nagyobb lesz a "kenyririgysg".
sajt cikk! |