Élőhely
A koala csaknem kizárólag a táplálékát biztosító eukaliptuszfa legfelső ágain él. Erős lábával szilárdan fogja át a fatörzset, eközben lábujjainak éles karma a fakéregbe fúródik. Éjszakai állat lévén, a koala egy villaágban alvással tölti az egész napot. Éjszakánként azután felmászik a legfelső ágakra, hogy fiatal hajtásokat és leveleket egyen.
Táplálék és táplálkozásmód
Az evolúció során a koala a táplálék tárolására hasznos pofazacskót fejlesztett ki. Olyan emésztési rendszerrel rendelkezik, amely lehetővé teszi, hogy képes kizárólag eukaliptuszleveleken élni. A koala az Ausztráliában honos mintegy 300 eukaliptuszfaj közül mindössze húszat eszik, és ezeknek is csak bizonyos fejlődési szakaszban lévő leveleit. A koalák olyan nagy mennyiséget esznek - átlagban napi 0,5-1 kilogrammot -, hogy táplálékforrásuk gyakran kimerül. Ilyen esetekben különleges intézkedésekkel olyan területekre kell szállítani őket, ahol több táplálék áll a rendelkezésükre. A koalák Ausztrálián kívüli védett területen vagy állatkertben tartásának fő nehézségét megfelelő fajtájú, elegendő mennyiségű eukaliptuszlevél biztosítása okozza.
Szaporodás
A koalák december és március között párzanak, majd 35 nappal később egyetlen utód jön a világra. Csupán 0,3 gramm testtömegű és még nincs bundája. Ösztönösen tör utat magának anyja bundáján, hogy az erszénybe jusson, amely a legtöbb más erszényes állatétól eltérően hátrafelé nyílik. Az erszényben a kis koala szorosan rátapad az egyik csecsbimbóra, hogy anyatejet igyon. Mintegy hat hónapon át növekszik az erszényben, és az utolsó hónapban félig megemésztett táplálékot vesz magához anyja beléből. A kölyök hathónapos korában hagyja el először anyja erszényét és a hátára mászik, ahol szorosan megkapaszkodik. Három hónappal később már teljesen kifejlett, képes önállóan ellátni magát táplálékkal. A fiatal koalák a következő párzási időszakig anyjukkal maradnak.
saját cikk! |